סוגי קפה – רבים ומגוונים

כאשר עולה השאלה על כמה סוגי קפה יש בעולם – מדובר בשאלה מורכבת אשר יכולה להתחלק לשני חלקים מרכזיים: סוגי קפה ברובד של התוכן: כלומר פולי הקפה, מהיכן מגיעים ומה הטעימים והריחות שלהם. סוג נוסף של סוגי קפה הם צורות ההגשה – כלומר: הכנת הקפה בהתאם למשקה שרוצים להגיש. ראשית נשבר על הסוג הראשון של הסוגי קפה: תוכן הקפה. פולי קפה גדלים ומיוצרים בכל מיני מקומות בעולם: החלק מאפריקה, דרום אמריקה, איטליה ואפילו במקומות שונים באסיה. טעם פולי הקפה משתנה מאזור לאזור בהתאם למזג האוויר של אותו איזור וסוג האדמה שיש – איזור טרופי לא ייצר פולי קפה באותו הטעם כמו איזור עם שמש קופחת ביום וקרה בלילה. כמו כן סוגי אדמה שונים משפיעים עם פולי הקפה משום שאדמה והמינרלים הטבועים בה משפיעים על העץ הניזון ממנה וכך גם על הטעם של פירותיו, ובמקרה שלנו פולי קפה.

יש אנשים שהמומחיות שלהם היא לחקור סוגי קפה בדגש על ריחות וטעמים ולהתחקות אחר ההתפתחות שלהם. מדובר במחקר מאוד מעניין ובעיקר מאוד טעים. הסוג השני של סוגי קפה הוא צורות הגשה שונות של קפה. זוהי בכלל תורה שלמה: איך להכין קפוצ'ינו שהחלב המוקצף יהיה בטמפרטורה הנכונה ואוורירי מספיק או לחילופין מהי נקודת הרתיחה של המים החמים על מנת לייצר את האספרסו המושלם ולא להגיע לרגע ששורפים את הקפה ואז הלך הטעם של האספרסו.

מי שעוסק בתחום של הכנת קפה מתעסק גם בכל הנושא של הדיוק בהכנת הקפה והקצפת החלב. זה לא מספיק לדעת מה הוא כל סוג קפה ולהבין טכנית מה מבדיל בין אספרסו קצר לאספרסו ארוך ובין אספרסו ארוך לאספרסו כפול. יש צורך להבין לעומק את אופן ההכנה ומה הופך משקה מסוים לטוב ואחר לזוועה. הדיוק בהכנת קפה הוא זה שמעיד על ההבנה בשוני שבין סוגי קפה ובדרך שבה הם צריכים להגיע.  מדובר במומחיות שאינה עניין של מה בכך. אין דבר יותר מתסכל מברמן קפה אשר שורף את הקפה ואפילו לא מודע לכך שהוא הורס את הקפה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *