קפה, הפוך, קפוצינו

סוגי קפה עיקריים

אספרסו, אפוגוטו, או אולי בכלל מקיאטו? כיום, בעידן של שפע ומגוון בו אנו חיים, כל תחום חייב להרחיב את עצמו, ולפתח סגנונות שונים וסוגים שונים של מוצרים. כך גם עם המשקה הפופולרי ביותר בעולם – הקפה.

הקפה, שהתגלה לראשונה במדינת אתיופיה באפריקה, עבר מסע של גלגולים ותהפוכות, עד שהגיע להיות מה שאנו מכירים כיום. אולם דבר אחד לא השתנה – כל מי שלוגם מכוס קפה, מתאהב מייד במשקה. כך, עם השנים הפך הקפה להיות המשקה הפופולרי ביותר בעולם, עד שכשליש מאוכלוסיית העולם שותים אותו באופן די שגרתי.

במרוצת השנים, תוך כדי הגעת הקפה ליעדים שונים בעולם, החלו להיווצר סוגי קפה שונים ומגוונים. החל מסוגי קפה שונים מבחינת קליית פולי הקפה וסוגם, כלה בהבדלים מבחינת אופן גידול זרעי הקפה והתאמתו לסוגי אקלים שונים, ועד לטעמים כיפים בעלי טאצ' עדין ומרענן כמו וניל, כרמל או אגוזים.

אז למקרה שאתם עדיין מנסים לעקוב אחר כל סוגי קפה השונים הקיימים שיש – דעו כי זאת משימה מאתגרת במיוחד, שכן, בכל רגע נתון יכולים להיווצר סוגי קפה חדשים. עם זאת, ישנם סוגי קפה נצחיים ואהובים במיוחד, אשר נחשבים למקובלים והעיקריים ביותר, וניתן למצוא אותם כמעט בכל בית קפה:

תחילה, חשוב להכיר את הבסיס – קפה אספרסו. המילה אספרסו למעשה מגיעה מהמילה Press = לחץ. הקפה נמצא בידית הבריסטה או מכונת הקפה, שדרכה עוברים מים בלחץ אוויר גדול במיוחד. כך, ככל שיש לחץ גבוהה יותר, האספרסו נחשב כאיכותי יותר. ניתן לומר שקפה אספרסו הוא הקפה הטהור ביותר שאנו מכירים.

קפה אספרסו מתחלק גם הוא לסוגים קטנים וספציפיים יותר של קפה. ביניהם: אספרסו קצר, שמוגש בכוס קטנה יותר, אספרסו ארוך, המוגש בכוס גדולה יותר ומכסה כשליש ממנה, ואספרסו כפול – שתי מנות של אספרסו.

עם הזמן החלו להתפתח סוגי הקפה המכילים גם חלב, ומכאן נוצרו הקפה ההפוך, הקפוצ'ינו, הלאטה והמקיאטו.

קפה הפוך – כשמו כן הוא – הפוך. כלומר, תהליך הכנתו הוא הפוך מהרגיל: תחילה שופכים את החלב ורק לאחר מכן את הקפה, המים והסוכר.

קפוצי'נו – מדובר למעשה בקפה אספרסו בשילוב חלב מוקצף.

לאטה – בדומה לקפוצי'נו ולקפה ההפוך, רק שבסוג זה של קפה, החלב נמצא בכמות גדולה יותר מהמים החמים. כלומר – קפה מבוסס על חלב.

מקיאטו – השם מקיאטו הגיע אלינו מאיטליה ופירושו באיטלקית הוא "כתם". מדובר בקפה אספרסו, בתופסת נגיעה קטנה של קצף מהחלב. כך למעשה, נוצר מעין כתם לבן של חלב באמצע האספרסו.

מלבד סוגי הקפה הנמכרים ביותר , אשר ידועים בכל העולם, ישנם סוגים נוספים של קפה, אשר ניתן למצוא במקומות ספציפיים. כך למשל סוג הקפה ה-Flat White, אשר נפוץ באוסטרליה וניו זילנד, ומהווה למעשה משקה קפוצ'ינו ללא קצף, ועם הרבה חלב מאודה .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *