קפה, היסטוריה של קפה, פולי קפה

למי שלא יודע, כמה עובדות על תחילת דרכו של הקפה

סיפורים ואגדות אורבניות רבות נכתבו על מקורות הקפה. מנין הגיע, כיצד יוצר תחילה, ומי הראשון שגילה את טעמו המופלא ואת הארומה מעוררת החושים שלו. אין ספק כי אם היתה תוכנית ריאלטי של סוגי משקאות, הקפה היה זוכה במקום הראשון, כיוון שנחשב כל כך אהוב בקרב מספר רב של אנשים בכל העולם.

את משקה הקפה, ניתן כיום למצוא בכל מקום, בכל סגנון, בכל סוג, ובכל טעם וריח. אך כיצד היה המוצר הראשוני שבו השתמש האדם? מה היה גלגולו של הקפה במסעו המרתק לכל מדינות העולם? ובכן, האגדה מספרת כי הכל התחיל באתיופיה. רועה צאן צעיר הבחין בעדר שלו לועס משיח בעל פירות אדומים, ומייד לאחר מכן הבחין כי מרץ חדש התמלא בכבשי העדר. מיד החליט לטעום בעצמו מן הצמח המופלא, ולא עברו מספר דקות עד שהחל להרגיש אנרגיות מחודשות וסיפוק מרנין.

כאשר רועה הצאן הצעיר הביא כמה מהפירות האדומים אל ראשי הכפר, נבהלו המכובדים, והחליטו לזרוק את הפירות אל תוך המדורה. כך למעשה, הוכן הקפה הראשון בהיסטוריה. לאחר כמה שניות ריח מדהים ומפתה התמלא בכפר. מיד הבינו אנשי הכפר כי מדובר בצמח פלאים, והחלו להכין ממנו את המשקה עצמו.

עם השנים, החלו האתיופים למכור את סוגי הקפה השונים לסוחרים ערביים, אשר החלו להפיצם בכל העולם הערבי של צפון אפריקה. הקפה נחל הצלחה אדירה ופולריות רבה בקרב העולם הערבי, עד שלא רצו שהידע עליו, ועל תהליך הכנתו יתפשט בעולם, והעדיפו לשמור אותו קרוב אליהם.

הטורקים, היו הראשונים להשיג את הידע על ועל הכנתו מהערבים. הם קנו את הפולים, והחלו להרתיח אותם ולהכין קפה. מכאן השם – קפה טורקי. למעשה, טורקיה היתה המדינה הראשונה שהחלה להפיץ את אותו ברחבי העולם, והתחילה מדינות אירופה. מאותו רגע, היה זה רק עניין של זמן עד שמהשקה יגיע לשלל מדינות ברחבי העולם. בתי קפה החלו להפתח במדינות שונות באירופה, והפכו את המשקה ללהיט אדיר בקרב המקומיים.

עם הזמן, הגיע הקפה גם ליבשת אפריקה, והפך שם במהרה לגידול חקלאי פופולרי במיוחד.

האירופאים שכבשו את אמריקה, הביאו עמם זרעים של צמח הקפה לדרום אמריקה, והחלו לעבד את האדמה ופיתחו את תחום החקלאות של קפה. אט אט, הפכו ברזיל וקולומביה למעצמות קפה עולמיות וידועות בזכות הקפה המשובח שלהם, ומשם – הכל היסטוריה.

כיום, אין מדינה בעולם שלא הגיע אליה משקה הקפה. משונה משאר המשקאות, מדובר על משקה ממריץ ומעורר, בשילוב עם טעם מיוחד וארומה מטריפה. הפופולריות של קפה כל כך גדולה בעולם, עד שיותר משליש מאוכלוסיית העולם שותה קפה בתדירות גבוהה. כמו שזה נראה, הוא ימשיך להשאר איתנו עוד זמן רב, אלא אם כן נמצא תחליף שיתעלה עליו. עד אז – הוא כנראה יישאר להיות המלך הבלתי מעורער של עולם המשקאות.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *