כוס קפה, שקיעה, אישה

עובדות שחובבי קפה חייבים להכיר

הקפה הוא המשקה הנפוץ ביותר בעולם ובייחוד בישראל. סגולותיו המעוררות של הקפה גרמו לו להפוך להיות אחד ממוצרי הצריכה הבסיסיים ביותר בעולם המערבי.

כמעט ולא תמצאו בית שאין בו את אחד ממוצרי הקפה– נס קפה, קפה שחור, קפה טורקי או לאניני הטעם מכונות הקפה המשוכללות עם קפסולות הקפה שהשתלטו על העולם בסערה בשנים האחרונות. נשמע מפתיע אם כך שצמח הקפה מתחלק לשני זנים, קפה רובוסטה וקפה ערביקה -הם שני זני הקפה העיקריים שאנחנו מכירים בכל משקאות הקפה שלנו, ועם זאת אנו מרגישים מגוון רחב של טעמים וארומות. ההסבר לכך הוא שטעמו וריחו של הקפה תלויים מאוד באדמה שבה צמח, בגובה שבו צמח, ולכן לקפה ממדינה אחת יהיה בהכרח טעמים שונים מזה של קפה שצמח במדינה אחרת.

בין זן הערביקה לזן הרובוסטה ניתן להבדיל בקלות. הערביקה הוא הקפה הארומטי, בעל העומק בטעמים והיקר מבין שני הזנים.

עץ קפה
עץ קפה ערביקה


זן הרובוסטה הוא בעל טעמים שטוחים, מרירים ומשמש בעיקר לחיזוק תערובות של קפה. זן הערביקה צומח בגובה של כ-3000 מטרים וזקוק לאור השמש, בעוד שזן הרובוסטה עמיד יותר ויכול לצמחו מגובה פני הים ועד כ-1000 מטרים. זן הרובוסטה מחזק את התערובת מפני שקיימת בו כמות כפולה של קפאין לעומת זן הערביקה. קפאין, הוא כמובן המרכיב המעורר שבקפה, אשר השימוש בו התגלה לראשונה באתיופיה על ידי נזירים שלעסו את פולי הקפה, עוד לפני שחשבו בכלל על לטחון אותו ולשתות.

הקפה האתיופי הוא קפה שגדל במישורים הגבוהים של דרום מרכז אתיופיה.

robusta
עץ קפה רובוסטה

הקפה האתיופי המפורסם ביותר, טעמו חמצמץ ולרוב התערובות שלו עשויות מצמח הערביקה בלבד. הטעם הייני שלו ללא ספק מייחד אותו לעומת שאר זני הקפה.בברזיל, למרות היותה הארץ העשירה ביותר בגידול קפה, ועל אף שזן הקפה העיקרי שמגדלים בה הוא הערביקה האיכותי, צמחי הקפה דווקא לא נחשבים לאיכותיים במיוחד, זאת בגלל שימוש באמצעים לא משוכללים בחקלאות הקפה הברזילאית. עם זאת ישנו שימוש רב בפולי הקפה הברזילאים כתוספת לתערובות ליצירת עומק שעליו יכולים לבוא לידי ביטוי זני קפה יותר דומיננטים. הקפה שנחשב כאיכותי ביותר בעולם הוא כמובן הקפה הקולומביאני. קולומביה היא יצרנית הקפה השנייה בעולם. טעמו של הקפה הקולומביאני הוא מעט חמצמץ ובעל ארומות שייחודיות רק לקפה זה. קפה אפריקאי נחשב כבעל טעמים תוססים, מחודדים וחמצמצים, קפה אידונזי הוא דווקא מתקתק וסמיך.

השימוש בזני הקפה השונים בתוך אותם תערובות קפה הוא מה שהופך את עולם הקפה למעניין ואת ההתעסקות זו למורכבת. שילוב טעמים וארומות שונים אינה משימה שצריך לקחת בקלות ראש. כאשר שותים קפה אספרסו נהוג תמיד לשתות תערובת של זנים שמדגישים זה את טעמו של זה ויוצרים חוויה ייחודית ומהנה, לעומת זאת כאשר שותים קפה שחור, אין צורך ביותר מזן אחד לתערובת ובמקרה כזה- כל המוסיף גורע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *