קפה לאיזה בהריון

קפה בהריון: כל מה שצריך לדעת

מחקרים שונים הראו שצריכת קפאין במהלך ההיריון עלולה לסכן את העובר. קפה מכיל כמות גבוהה של קפאין, לכן צריך לחשוב פעמיים על צריכתו במהלך ההיריון.

 

קפה בבוקר, קפה בערב, עוד אחד אחרי ארוחת צהריים, ואחד כדי להתרענן. קפה בפגישות, קפה בישיבות, קפה בבית קפה. את רגילה לשתות כמה כוסות קפה ביום, ועכשיו שנכנסת להיריון את צריכה לשקול את צעדייך מחדש. מחקרים שונים הראו שצריכת קפאין בזמן ההיריון עלולה לסכן את העובר ולפגוע בו. בקפה יש כמות גבוהה של קפאין, לכן הוא לא מומלץ לצריכה במהלך ההיריון.

אנחנו יודעים כמה קשה לך להימנע מקפה במשך תשעה חודשים תמימים, לכן אנחנו כאן עם כל המידע על קפה בהיריון. כדי שתדעי מה מותר ומה אסור.

 

תזונה נכונה במהלך ההיריון

תקופת ההיריון היא זמן לא קל עבור גופך. את חווה שינויים פיזיולוגיים והורמונוליים רבים, ולתזונה יש השפעה רבה על האופן בו תעברי את התקופה הזו. אבל תזונה נכונה לא חשובה רק להרגשה שלך, אלא גם לבריאות שלך ושל העובר. ישנם מאכלים אותם לא מומלץ לצרוך בהיריון, או להפחית אותם, וקפה הוא אחד מהם.

קפה וסטטוסקופ
יש לשמור על כללי תזונה בריאה בהריון

מה הבעיה עם קפה?

במשך השנים צריכת סוגי קפה שונים במשך ההיריון נחקרה רבות, והחוקרים הגיעו למסקנות שונות. כיום ישנה הסכמה כי בתקופת ההיריון כדאי להפחית את צריכת הקפאין, אבל מה בעצם הבעיה בקפאין ובקפה?

מחקרים שונים מצאו כי צריכה גבוהה של קפאין בשליש הראשון של ההיריון מעלה את הסיכון להפלה. בנוסף, מחקרים שונים עמדו על קשר אפשרי בין צריכת קפאין במהלך ההיריון לבין לידת עובר במשקל נמוך. כאשר את צורכת קפאין במהלך ההיריון הוא מגיע אל העובר מהדם שלך דרך השיליה. המחקרים מצביעים על כך שכ-75% מהקפאין שתצרכי יגיע אל העובר – לכן ככל שתצמצמי את צריכת הקפאין יגיע פחות מן החומר הזה אל העובר.

בגופך ישנם אנזימים שמאפשרים חילוף חומרים תקין של הקפאין, כך שלא מצטברת כמות גדולה שלו בגוף. בשיליה האנזימים האלה לא נמצאים, לכן עלולה להצטבר כמות קפאין גדולה שעולה להקשות על העובר.

כמה קפאין מותר לצרוך?

המחקרים השונים לא מצאו תשובה חד משמעית לשאלה מהו סף הקפאין המותר, ומהי הכמות שלא תשפיע על ההיריון. יש מחקרים המצביעים על כמות של 300 מיליגרם קפאין (בערך 3 כוסות אספרסו) ביום ומעלה כבעייתית, ומחקרים אחרים מצביעים על פגיעה כבר בצריכה של 140 מיליגרם.

מחקר אחר, שנערך בבריטניה וכלל 2,635 נשים, מצא כי כאשר כמות הקפאין הממוצעת שנצרכה ביום עלתה על 100 מיליגרם (כוס נס קפה אחת ביום) עלה הסיכון לפגיעה או להתפתחות העובר. עוד עלה מהמחקר כי ככל שצריכת הקפאין הממוצעת ליום הייתה גבוהה יותר, כך היה משקל היילוד נמוך.

המחקרים השונים מצביעים על תשובות שונות לשאלה כמה קפאין מותר לצרוך, ובהתאם לכך גם המלצות איגודי הבריאות משתנות. כך לדוגמה, איגוד הדיאטנים האמריקאים (ADA) ממליץ לנשים הרות לא לצרוך יותר מ-300 מ"ג קפאין ביום, ואילו ה- March of Dimesוה-FDA ממליצים לא לצרוך יותר מ-200 מ"ג.  

בסופו של דבר אין המלצה חד משמעית, וכל אישה צריכה להגיע לאיזון בצריכת הקפאין שלה. אם את מסוגלת להימנע לחלוטין מקפאין, זה עדיף, אולם איגודי הבריאות מבינים כמה זה קשה, לכן ממליצים על כמות מינימלית בהתאם למחקרים שנעשו.

קפה לצד לימון
אל תוותרי על הקפה אך שמרי על צריכה מומלצת

האם יש הבדל בין חלקי ההיריון?

ההיריון נמשך 9 חודשים ארוכים ומקובל לחלק אותו לשלוש. צריכה מוגברת של קפאין בשליש הראשון של ההיריון עלולה להגדיל את הסיכוי להפלה, לכן מומלץ להימנע מקפאין ככל האפשר בשלב הזה. בשליש האחרון של ההיריון, צריכת קפאין משמעותית במיוחד בקשר לגודלו של העובר, כיוון שזהו השלב בו העובר גדל ומתפתח הכי הרבה. לכן, גם בשליש האחרון מומלץ להימנע ככל האפשר מצריכת קפאין.

יוצא מכך, שהשליש האמצעי של ההיריון הוא התקופה הבטוחה ביותר לצריכת קפאין, אולם גם בתקופה הזו כדאי להפחית את הצריכה.

 

אז כמה קפה מותר לצרוך במהלך ההיריון?

כיוון שקפאין מצוי במזונות רבים שאנחנו צורכים, קשה להצביע על כמות מדויקת של כוסות קפה אותן תוכלי לשתות ביום. קפאין נמצא גם בתה, בשוקולד, בקולה, ובעוד מוצרים אחרים, לכן חשוב לשים לב מה את מכניסה לפה, ולהגביל את צריכת המזונות המכילים קפאין.

אם נתייחס למחקר המחמיר ביותר, אזי מותר לך לצרוך 100 מ"ג קפאין ביום – כוס נס קפה אחת לכל היותר. על פי המחקר השני מותר לך לצרוך 200 מ"ג קפאין ביום – שתי כוסות נס קפה. ואילו על פי המחקר המקל ביותר אותו סקרנו, תוכלי לצרוך עד 300 מ"ג קפאין ביום – בערך שלוש כוסות אספרסו.

ההחלטה כמה קפה לשתות במהלך ההיריון נמצאת בידיים שלך, ואנחנו מקווים שתקחי החלטה נכונה שתעלה את הסיכוי להיריון ולידה מוצלחים ובטוחים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *